Budapest építkezik: Te csak dőlj hátra! A generálkivitelezés titkai
Budapest nem alszik. Hol egy új irodaház nő ki a földből, hol egy társasház nyújtózik az ég felé, és a Duna partján már megint valaki álmodik valami nagyot. Ha te is épp most döntöttél úgy, hogy belevágsz az építkezésbe, először is: gratulálok! Másodszor: nyugodj meg, nem kell neked koordinálnod a betonkeverőst, a kőművest, a burkolót meg a villanyszerelőt, miközben a tetőfedő a fejed fölött fütyörészik. Erre találták ki a generálkivitelezést – hogy te addig hátra dőlj, amíg ők rohangálnak helyetted. És hidd el, ők futnak is, mint a rakéták, ha jól választasz!
A kulcsrakész otthonhoz vezető út legkényelmesebb módja a generálkivitelezés, ahol a tervezés és a kivitelezés teljes folyamatáért egyetlen felelős áll. Gondolj csak bele, milyen jó érzés az, hogy nem neked kell megválaszolni a kérdést: "Most jöhet már a burkoló, vagy még várni kell a vízszerelőre?" Ezt a kérdést innentől más kapja meg – és ő még szereti is, ha ilyesmivel keresik! A titok ott rejlik, hogy a generálkivitelező úgy működik, mint egy karmester a szimfonikus zenekar élén. Ha jól végzi a dolgát, te csak hallgatod a zenét, és nem azt figyeled, hogy a trombitás éppen miért vitatkozik a nagybőgőssel.
Persze, ez nem azt jelenti, hogy teljesen el kell tűnnöd a színről, miközben az építkezés zajlik. A generálkivitelezés akkor működik igazán flottul, ha te partnerként vagy jelen, nem pedig zavarodott statisztaként. Megmutatod, milyen csempét szeretnél a fürdőbe, megálmodod, hogy hova kerüljön a kandalló, és eldöntöd, hogy az erkélyről inkább Budára vagy Pestre szeretnél nézni. A többiről pedig a generálod gondoskodik: ő szervezi le a szakikat, ő egyeztet az önkormányzattal, és ő vakarja a fejét, ha a darus autó nem fér be a szűk pesti utcákba.
És hogy mi a legnagyobb titok? Az, hogy a generálkivitelezés nem luxus, hanem ésszerű döntés. Különösen Budapesten, ahol egyetlen elrontott ütemezés vagy egyetlen rossz telefonszám is hetekre eltudja csúsztatni a projektet. Egy jó generálkivitelező tudja, kit kell hívni, melyik kávézóban ül éppen a hatósági ember, és melyik beszállító hozza még időben a téglát, ha minden kötél szakad.
Szóval, ha azt szeretnéd, hogy az építkezés ne egy horrorfilm legyen, hanem inkább egy könnyed vígjáték (amiben persze néha megborul egy vödör festék, de a végén happy end van), akkor dőlj hátra bátran. Válassz profi generálkivitelezőt, és élvezd azt, hogy Budapest építkezik – és te közben nyugodtan kortyolgatod a kávédat a leendő teraszod helyén, miközben mások futnak a betonkeverő után.