A generálkivitelezés mítosza: vagy jön a megváltó, vagy a kőműves nagybácsi
Amikor egy baráti beszélgetésben elhangzik a szó: „generálkivitelezés”, az emberek két csoportra oszlanak. Az egyik csoport tagjai bólintanak, mintha tudnák, mit jelent (nem tudják). A másik csoport pedig visszakérdez: „A generálmi… mi?” Pedig a generálkivitelező nem varázsló, nem is svájci bicska, hanem a kulcsfigurája annak, hogy egy ház ne csak álom maradjon, hanem valósággá váljon – lehetőleg beázás, vakolatomlás és idegösszeomlás nélkül.
Az építkezés nem sétagalopp. Inkább olyan, mint egy építési parkour: ugrálsz hatósági engedélyek, alvállalkozók és beszáradt betonkeverők között. Egy jó generálkivitelező viszont pontosan tudja, mikor kell betont önteni és mikor kell a megrendelő idegrendszerét simogatni. És ha még viccet is tud mesélni, akkor megtaláltad az igazit.
De mit csinál pontosan egy generálkivitelező? Miért nem lehet nélküle boldogulni – és főleg: miért nem érdemes vele rosszban lenni?
A generálkivitelező – Aki mindenhez IS ért (vagy legalább tudja, kit kell hívni)
A generálkivitelezés nem arról szól, hogy valaki ott áll a telken sisakban, és bölcsen bólogat. Bár a sisak jól mutat, a generál valódi feladata ennél kicsit összetettebb:
-
Terveztet, koordinál, ütemez, ellenőriz és ment lelkeket (főleg a megrendelőét),
-
Összefogja az összes szakágat – kőműves, villanyszerelő, gépész, festő, szállító, és az örök késésben lévő burkoló is,
-
Ütemtervet készít – és nem csak elkészíti, de tartja is. (Ez ritka mint az egyszarvú, de létezik!),
-
Kommunikál az ügyféllel, hogy ne az legyen, „de hát azt mondták a Józsiék, hogy mehet az alap már márciusban...” – miközben még hó van a telken.
Generálkivitelezői legendák: igaz történetek és túlélési tippek
Az építkezés világa tele van legendás mondatokkal. Ilyenek például:
-
„Készen leszünk határidőre.” – A klasszikus optimizmus.
-
„Ez csak egy kis plusz költség.” – A pénztárcád már sír.
-
„A burkoló már úton van.” – Ők általában kvantumállapotban léteznek: egyszerre vannak is ott meg nem is.
És itt jön képbe a humor. Mert egy jó generálkivitelező nemcsak szakmailag erős, hanem tudja, mikor kell lazítani a hangulaton. Amikor már ötödjére hozza vissza a tüzép a rossz színű téglát, jól jön egy poén, hogy ne boruljon rá a megrendelő a sámlira.
És mitől lesz jó egy generál?
-
Kommunikál, mint egy rádióadó – csak nem recseg.
-
Rugalmas, de nem hajlik meg – főleg nem a szabályokban.
-
Szereti az előrelátást – de nem fél improvizálni, ha beüt az eső/hó/jégeső.
Generálkivitelezés szívvel, betonba öntve
Ha építkezel, ne azt keresd, ki olcsóbb, hanem azt, ki elérhető, szakmailag korrekt, és túléli veled a folyamatot mosolyogva. A generálkivitelezés nem csak munka, hanem egy bizalmi kapcsolat, ahol ház és ember egyaránt épül.
És ha legközelebb hallod a mondatot: „Majd én elintézem generálban!”, akkor csak mosolyogj, és kérdezd meg: „Betonozás előtt vagy után?” – mert akinek humora van az építkezéshez, abból még lehet generál!